Znane włoskie desery
20 listopada
Kuchnia włoska nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością poza granicami Italii. Zaskakuje nie tylko bogactwem smaków, ale przede wszystkim różnorodnością dań, które na dodatek przygotowuje się łatwo i szybko. Wśród mieszkańców niejednego europejskiego kraju nie brakuje miłośników pizzy, spaghetti czy sałatki caprese.
To tylko niektóre przykłady włoskich potraw znanych chyba każdemu bez względu na to, w jakim stopniu interesuje się gotowaniem. To samo dotyczy włoskich deserów, tak bardzo urzekających w smaku, że ich miłośników znaleźć można w każdym zakątku świata.
Wśród najsłynniejszych deserów rodem z Włoch ważne miejsce zajmuje tiramisu. Chociaż mieszkańcy Wenecji, Sieny i Florencji już w XVII wieku delektowali się podobnym smakołykiem, dopiero trzy stulecia później deser ten zyskał międzynarodowa sławę. O jego wyjątkowości decydują silne właściwości pobudzające, z czego od dawna korzystają Włosi, serwując go często w ramach drugiego śniadania. Tajemnica wyśmienitego smaku tiramisu kryje się w warstwie biszkoptów nasączonych typowo włoskim espresso i likierem amaretto. Kolejną warstwę deseru stanowi krem, którego niezastąpionym składnikiem obok jajek i cukru jest serek mascarpone. Tak przygotowane tiramisu posypuje się kakao lub wiórkami gorzkiej czekolady. Smakuje najlepiej po schłodzeniu, popijane filiżanką aromatycznej kawy.
Słodkim włoskim przysmakiem o popularności zbliżonej do tiramisu jest panna cotta. Jej delikatny smak to zasługa śmietanki, stanowiącej najważniejszy składnik deseru. Po podgrzaniu miesza się ją z żelatyną, cukrem i prawdziwą wanilią. Śmietankowo- waniliową masą napełnia się małe foremki, które następnie wstawia się do lodówki, by masa stężała. Po wyjęciu z foremek mleczną galaretkę polewa się sosem owocowym. Coraz częściej spotyka się dziś inne wersje smakowe tego północnowłoskiego deseru, jednak żadna chyba nie jest w stanie zastąpić oryginału. Panna cotta doskonale smakuje lekko schłodzona.
Do znanych na całym świecie włoskich deserów zalicza się również zabaglione. Przepis na ten kremowy przysmak powstał już w XVI wieku. Podstawowe składniki to żółtka, cukier, serek mascarpone i słodkie sycylijskie wino Marsala, które niekiedy zastępuje się słodkim likierem. Zabaglione ma postać kremu, więc doskonale komponuje się z różnego rodzaju ciastkami, biszkoptami czy owocami.
Z Włoch pochodzi również popularne semifreddo. To deser podobny do lodów, ale o lżejszej konsystencji i delikatniejszym smaku. Przygotowuje się go na bazie kremówki, jajek, cukru i wody. Gotowe semifreddo to połączenie aksamitnego kremu, delikatnej w smaku śmietany i włoskiej bezy. To jeden z tych deserów, które nigdy się nie znudzą. Za każdym razem może smakować inaczej za sprawą dodatków, jakimi wzbogaca się poszczególne warstwy. Do najchętniej stosowanych zaliczają się mięta, kakao, wanilia, migdały, kawa czy owoce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o stworzenie własnej kompozycji smakowej. Semifreddo to deser podawany na zimno, najczęściej w połączeniu z wybranym likierem.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Kuchnia-Włoska.pl
0 komentarze